Hlízola nachová (Apios Americana – Groundnut)

  

Pochází z východu Severní Ameriky. Vytrvalá popínavka, dorůstající do výšky 3 - 4m. Listy jsou lichozpeřené, mají kopinatý tvar a tmavě zelený povrch.  Roste od IV- do XI, kvete fialovým až nahnědlým po fialkách vonícím oboupohlavným květem VI – IX (opylování hmyzem). Snese i mírné přistínění a i značně kyselou půdu, přednost dává vlhčím půdám. Umí vázat vzdušný dusím a obohacovat jím půdu.

 

Plodí jedlá semena, až 15cm dlouhý lusk drobnějších fazolovitých semen,  použití jako hrách či fazole. V zemi vytváří na dlouhých tenkých kořenech zduřeniny – hlízy i několik za sebou jako korálky. Hlízy jsou jedlé vařené i syrové, mají trochu příchuť sladkých pražených arašídů, jsou velmi výživné s vysokým obsahem bílkovin a škrobu, výnos cca 2,3kg z rostliny. Roste dost bujně, až zapleveluje. Sklízet je možno hned 1. podzim, výnos stoupá postupně v dalších letech. Na zimu celá nadzemní část odumírá. Hlízy jsou zimovzdorné (zona 4 - až -31°C), ale přesto je na zimu dobré záhon zamulčovat. V USA je velice populární rostlinou v permakulturním designu.

 

Apios u mne dorůstá 2,5-3m, netrpí žádnými škůdci ani plísněmi, pěstuji současně s ostatními popínavkami (ačokča, fazole, ženšen pětilistý. Apios se začíná probouzet docela pozdě na jaře duben/květen. Rostlina i pozdě ale bohatě kvete srpen-září, akorát mne trochu zklamala svou vůní, rozhodně nevoní jako fialky, nevím k čemu přirovnat. Ač každý rok bohatě kvete, tak semena netvoří. Hlízy rostou poměrně mělce (odhadem 5cm). Stačí mu běžná zahradní půda, pěstuji ho v polostínu, na zimu pořádně zamulčovaný.

Pozor invazivní!
Apios mi přijde jako velmi nevhodný do smíšených záhonů, zarůstá do kořenových systémů jiných trvalek a keřů, velmi se rozůstá, hlízy nacházím 1-2m daleko od původní hlízy.

Chuť?
Připravovala jsem ho pečený spolu s ostatní zeleninou a mě přišel docela dobrý - přirovnala bych k tužší hrubší bramboře se slabou příchutí lískových oříšků, manžel tvrdil, že je velmi nechutný až nahořklý. Ochutnávala jsem velké hlízy i ty menší, velký rozdíl v chuti mezi nimi nebyl.