u jezírka
  svazenka

divočina - místo bez zásahů

mazlení s mateřídouškou

Zvykli jsme si rozdělovat živočichy na užitečné a neužitečné podle toho jaký prospěch z jejich přítomnosti bezprostředně máme, podle žebříčku našich hodnot, ale v životě přírody to tak nefunguje. Každý živý organismus má na Zemi své nezastupitelné místo a význam.

 

Pokud chceme, aby se zahrada postarala sama o sebe, byla krásná, zdravá a produktivní,  je třeba chovat v úctě každého živého tvora, snažit se nastolit tzv. biologickou rovnováhu (půda, mikroorganizmy, rostliny a živočichové jsou ve vzájemně vyváženém poměru). Taková zahrada je pak malým zázrakem - fungujícím ekosystémem.

 

Jak obnovit rovnováhu na zahradě?

 

1)   Obrnit se trpělivostí !!!:-)

2)   Uvědomit si důležitost každého malého tvora v zahradě. Např. mšice je zdrojem potravy pro spoustu živočichů, bez ní by hladověli. Pokud se přemnoží, většinou stačí pouze počkat, než se namnoží jejich predátoři.

3)   Vědět, že většina „škůdců“ parazituje na oslabených organizmech. Napadají nejdříve rostliny, které mají nějaké poruchy růstu. Rostlina, která patří do daných klimatických a půdních podmínek, má dostatek místa, světla, vzduchu, vody a hnojiv je odolná. Pozorování „škůdců“ může být pro nás zajímavým ukazatelem oslabených rostlin.

4)   Příroda je pestrá. Snažíme se na zahradě podporovat různorodost. V monokulturách se dobře daří škůdcům.

5)   Problém „škůdců“ řešíme podporováním jejich přirozených nepřátel. Pro užitečné živočichy musíme na zahradě vytvořit vhodné podmínky - úkryty a zdroj potravy. V každé přírodní zahradě by mělo být ponecháno jedno místečko v nejodlehlejším koutě bez našich zásahů. Pokud to není možné, můžeme cíleně vytvořit pár úkrytů na klidném místě pro užitečný hmyz, ptáky, ježky, ještěrky, žáby, rejsky…aj. 

 

Vhodné úkryty:

-          Velká kupa větví a listí

-          Hromada kamení

-          Starý kmen stromu

-          Umělé domečky pro hmyz (pokud máme opravdu malou zahrádku)

-          Vyšší tráva alespoň na kousku zahrady

-          Husté keře nejlépe s trny (ochrana ptáků před predátory, prostor pro hnízdění)

-          Ježkovník, hadník

-          Budky a krmítka pro ptáky a netopýry

-          Malé jezírko, mokřad

-          Bedna na žížaly, mulč

 

Vhodná potrava:

-          Pro hmyz – vhodné kvetoucí rostliny – např. dobromysl, brutnák, levandule, čechřice, šalvěj, třapatka, svazenka, zběhovec, kopřiva, dřín, lípa, …aj.

-          Pro ptáky – plodící keře, stromy a byliny na semena – např. střemcha, líska, muchovník, hlošina, aronie, slunečnice, bodláky, …aj.

-          napajedlo

 

Vždy platí, že naše původní druhy rostlin hostí víc živočichů než rostliny nepůvodní.

 

Je také zajímavé si uvědomit, že když zvednete hrst půdy, držíte ve své ruce svět - víc živých bytostí než kolik žije v Evropě lidí.

 

 

 

Užitečný hmyz – abychom ho mohli podporovat, je dobré ho umět poznat. Patří sem např. zlatoočky, slunéčka, střevlíci, lumčíci, pestřenky, ploštice, pavouci, draví roztoči, žížaly.

 

K zamyšlení:-)
... když je hodně myší, vrhne se na ně hodně predátorů a ti velikost myší populace zase zredukují, mnozí lidé vyvozují, že moudrá Matka Příroda usiluje - a úspěšně - o udržení Rovnováhy. Kupodivu jen málokdo užívá stejného myšlenkového vzorce, když vidí jak moudrá Matka Příroda vysílá velké množství slimáků na lokalitu, kde se katastrofálně přemnožila kapusta tzv. záhon...
(z knihy Jak se dělá Evoluce)