Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

   

Je snad nejznámější léčivou trvalkou této doby. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu, v živnějších půdách dorůstá až 180cm a každým rokem produkuje velké množství odnoží, množí se i samovýsevem. Květy do zahrady přitahují velké množství užitečného hmyzu i motýlů. Kvete VIII-XI. 

 

Léčebné účinky:

Ničí  bakterie  a  viry, redukuje  alergie  a  posiluje náš nespecifický  imunitní  systém.

Sbíráme kořen, list, květ. Lisujeme čerstvou šťávu. Pro děti je vhodný čaj ze sušené rostliny.  

 

Tinktura:

Na půl litru 60% lihu použijte 14 dkg zelených čerstvých listů nebo ještě lépe květů, každý den se protřepte a po 7 dnech je velmi cenný a plnohodnotný výluh hotov. Preventivně v období viróz se podává  jedna minilžička denně, při nástupu choroby zvýšíme na pětinásobek. Přípravek max. po třech týdnech musíme na měsíc vysadit, při dlouhodobém a nepřerušovaném podávání by mohl působit negativně na játra. Protože se nejedná o žádný podpůrný prostředek, ale spouštěč nespecifického imunitního systému, musí být preparát aplikován do 18 hodin, pak je již bez účinku, v tu dobu už v nás řádí viry.

 

Použití kořenů:

Kořeny se sbírají v pozdním podzimu nebo v zimě, očistí se a podélně rozřežou. Suší se nejlépe v sušičce 2-3dny, až kořen při přelomení praskne jako suchá větvička. Rovněž lze kořen zamrazit a v případě potřeby cucat v ústech místo Strepsils. Kořeny lze použít po krátkém povaření také jako čaj.