Pokud se Vám líbí myšlenka jedlé a bezúdržbové zahrady, která se snaží být co nejvíce v souladu s přírodou i Vašimi představami, ráda Vám pomohu takovou zahradu tvořit.

 

Poradenství

Vizuálně i názorně (dám ochutnat :-) Vám představím především jedlé, nenáročné keře, stromy a byliny, které budou ozdobou Vaší zahrady i zpestřením jídelníčku. Navíc poskytnou úkryt a potravu spoustě živočichů. Pomohu Vám vybrat vhodné rostliny pro podmínky Vaší zahrady.

 

Navrhování

A) Studie – na základě osobní prohlídky Vaší zahrady a společného povídání o Vaší zahradě a Vašich potřebách vytvořím jednoduchou studii základního rozmístění rostlina a ostatních zahradních prvků

Výstup ode mne:

            - narýsované základní rozmístění rostlin, cest, záhonů, altánů, sušáků na prádlo, kompostu…

     -  seznam doporučených druhů rostlin vhodných pro Vaši zahradu

 

B) Podrobný osazovací plán – opět  nejlépe na základě osobní prohlídky Vaší zahrady a společného povídání o Vaší zahradě a potřebách vytvořím detailní osazovací plán.

Výstup ode mne:

            -    celkové shrnutí podmínek na Vaší zahradě, vysvětlení řešení jednotlivých částí zahrady

-        podrobný osazovací plán ručně rýsovaný ve dvou variantách – přesné rozmístění jednotlivých druhů dřevin a rostlin

-     "nákupní" seznam rostlin použitých v osazovacím plánu

-     seznam s popisem všech doporučených rostlin (jejich využití; nároky na pěstování; ukázky, jak tyto rostliny vypadají a plodí).

-        konzultace osazovacího plánu nejlépe opět u Vás na zahradě

 

 

Osazovací plán (renovace staré zahrady)

 

 

 

 

Ukázka ze seznamu s popisem rostlin

 

Dřín Japonský a květnatý jsou „velkokvěté“ druhy rodu Cornus (dřín). V našich podmínkách jde o větší keře až menší stromky 3-7m vysoké. Kvetou malými a nevýraznými hlávkami oboupohlavních květů, a ty jsou obklopeny velkými zákrovními listeny, takže vzniká dojem velkých květů (8-10cm) připomínajících široce rozevřené květy zahradních odrůd plaménků. Rozkvetlé keře jsou květy obsypány, doba trvání květů je dlouhá 4-6 týdnů V-IV.

Pozoruhodné jsou i plody, velikosti i tvaru třešně včetně stopky, ale barvou i konsistencí se blíží jahodám. Krásné jsou i listy, které se na podzim od žluté do zářivě červené až purpurové a tyto barvy se navzájem prolínají. I kůra má zajímavou strukturu podobající se našemu domácímu dřínu obecnému, ale u dřínu japonského se odlupují menší plátky kůry a pod nimi zůstávají světlá místa, jak to známe u platanů. Mladé letorosty jsou přes zimu zeleně či červenavě zbarveny.

Pěstování:

Nenáročné, nejlépe rostou na slunci nebo ve světlém stínu. Preferují půdy s větším obsahem humusu a slabě kyselé, ale prospívají i na půdách jílovitých, pouze nesnášejí půdu s vyšším obsahem vápna. I v našich podmínkách jsou mrazuvzdorné (až do -20°C), škodit jim mohou spíše pozdní mrazíky. Množí se semeny, řízky nebo hřížením nových přírůstků (v červenci, trvá 9 měsíců)

 

Použití:

Jedná se o velmi dekorativní keř ve všech ročních obdobích, svým vzrůstem je vhodný i do menších zahrad. Plody (Conus Cousa) jsou jedlé a sladké, ale obsahují velmi mnoho semen a poměrně hrubou slupku. Na Plants for future se uvádí, že i mladé listy jsou jedlé, upravují se vařením. Plody jsem ochutnávala v jedné botanické, chutí byli vynikající, ale s velkým množstvím menších semínek. V Asii jsou i vyšlechtěné kultivary s většími plody např. China Girl, Teutonia. Zajímavou nabídku semen z velkoplodých dřínů mají na www.tropik.cz, nebo větší a dražší sazenice www.havlis.cz