Minikiwi (Actinidie arguta)

  

Aktinidie jsou dřevité opadavé liány, žijící až 50 let. Rostliny jsou dvoudomé a rostou velmi bujně (až 6m za sezónu). Velikost plodů je asi jako angrešt a dozrávají i ve výškách okolo 600m n.m. od září do října. Na podzim listí barví krásně do zlatožluta.

 

Pěstování:
Preferuje slunné stanoviště nebo polostín, ve stínu málo kvete. Kořeny je dobré částečně zastínit jako u všech lián, koření mělce. Pozor na přehnojení, keře potom rostou velice bujně a nekvetou. Rostliny mají rády mírně kyselou písčitou zeminu. Aktinidia arguta rodí na loňském dřevě. Prvních plodů se většinou dočkáte třetím nebo čtvrtým rokem. Byly vyšlechtěny i jednodomé (oboupohlavní) rostliny, ale plodí méně. Samčí rostliny poznáte podle kvítků po třech na stopce. Výnos u dvoudomých rostlin se pravidelně pohybuje okolo 10kg na rostlinu. Rostliny se nejlépe množí hřížením podzimních výhonů nebo letním řízkováním (podrobně na www.pelargonie.cz).

 

Použití:

Zpracování sklizených plodů je mnohostranné, zamražení (s cukrem i bez), zmražené dřeně zavaření nebo výroba džemů. Nejlepší jsou ale čerstvé přímo z keře, dají se i dobře skladovat. Podíl vitaminu C v aktinidiích zařazuje tuto rostlinu mezi nejzdravější plodiny této planety. Obsah vitamínu C je v průměru 800 mg / 100 gramů.

 

Existuje spousta vyšlechtěných kultivarů:

 

 „Urodnaja“ (od p.Hejduka, označena č.4)

 Je vynikající chuti, hodně sladká, dozrává v 1. polovině října, bujný růst.

 

 (Údajný) kříženec kolomikty a arguty (od p.Hejduka, označeno č.2)

Zraje na konci září, má velmi příjemnou sladkokyselou chuť, plody trošku menší než u Urodnaja.

 

„Ananasnaya“

Chuťově údajně nejlepší odrůda, plody dozrávají koncem září, velmi bujný růst.