Kostival Lékařský (Symphytum officinale L)

Tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky, které příroda poskytuje. Je to 30-100 cm vysoká trvalka, květy jsou převislé, červeně fialová, výjimečně i bílé, kvete celé léto V-IX a přitahuje do zahrady užitečný hmyz. Kořeny má hluboké až 1,8m a čerpá živiny z hlubších vrstev. Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých příkopech a podél potoků, vhodná jako podrost listnatých stromů.

 

Použití:

Kořen vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi. Čerstvá nať se sbírá před i v době květu. Nejmladší listy lze použít na špenát, přidat do polévky, jsou velmi chutné. Nať a listy lze také použít na výrobu podpůrných zálivek a postřiků, působí jako hnojivo (hlavně při nedostatku draslíku) a k celkovému posílení odolnosti rostlin (zákvas na 10l vody 1kg čerstvých listů - ředěný 1:10 na půdu, 1:20 na list).


Léčivé účinky:
Listy kostivalu pomohou už za jednu noc, když je ovaříme a jako teplou kaši položíme na pohmožděná místa. Tato procedura pomáhá, když bolesti pocházejí z přetažení, podvrknutí, vykloubení,  záchvatu mrtvice nebo při zánětu kloubů nohou a rukou. Listy kostivalu se lze použít i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách. Z kořene je možné připravit i čaj, který se používá vnitřně při bronchitidě, poruchách trávicích orgánů, krvácení žaludku, při zápalu pohrudnice. Pijeme jej přes den dva až čtyři šálky po doušcích.

 

Způsob přípravy čaje z kořenů:
Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2 litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.

Obklady z listů:
čerstvé listy umyjeme, na desce válečkem (možnou použít i teplých na obklad) na nudle rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme

Přísaha do celkové koupele:
500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.

POZOR:

Vzhledem k přítomnosti alkaloidů v kostivalu, u kterých je podezření z karcinogenity a z možnosti poškození jater, se nedoporučuje nadměrné vnitřní užívání kostivalu. Údajně nejméně alkaloidů je v mladých listech.