Pažitka čínská, česnek hlíznatý (Allium tuberosum)

 

Pažitka je víceletá rostlina z čeledi česnekovitých rostoucí do výšky asi 25-50cm. Má velmi dekorativní květenství VIII-IX, přitahující velké množství užitečného hmyzu. Má ráda humózní půdu bohatou na živiny na slunných až polostinných stanovištích. Množí se dělením trsů a semeny (sama se vysemeňuje).

Je důležitým zdrojem vitamínu C a obsahuje i mnoho karotenu, ale i další vitamíny. V tradiční čínské medicíně je čínská pažitka velmi ceněna pro své účinky podporující trávení a na snižování krevního tlaku.
Pažitka se používá jako zelené koření do polévek, omáček, do vaječných jídel, do bylinkového másla, na zdobení čerstvých zeleninových salátů, na přílohy, do pomazánek, atd.

  Česnek Medvědí (Allium ursinum)

   Vytrvalá cibulnatá bylina, 20-50cm vysoká. Listy vyrůstají ze země už III.-IV. Květy jsou drobné, bílé, kvete V-VI. Roste v listnatých lesích, na půdách vlhkých, slabě kyselých, v pásmu od nížin až do hor. Česnek je vhodné sázet pod ovocné stromy, protože odpuzuje škodlivý hmyz. Množit ho můžeme cibulkami nebo semenem, sám se nadměrně množí samovýsevem. Doporučuje se přidávat do všech podpůrných zálivek, protože posiluje rostliny v odolnosti proti houbovým chorobám.

 

Mladé listy sbíráme před rozkvětem, cibulky od konce léta do podzimu. Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku kuchyňského, má všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější.

 

Použití v kuchyni:

Mladé listy dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévek, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Listy můžeme připravit také jako špenát nebo salát. Používáme-li je ve větším množství, mají štiplavou chuť, proto je dobré je kombinovat s jinými jarními listy. Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Nadměrné požití může vyvolat projevy otravy.

 

Léčivé účinky:

Česnek medvědí má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný při akutních a chronických průjmech i zácpách, nebo chorobách střev, kdy zlepšuje jejich výkonnost. Působí také jako prostředek čistící krev, který se uplatňuje i při chronicky nečisté kůži, revma, tbc krčních uzlin. Působí proti parazitům a na snížení krevního tlaku.

 

Čerstvé listy jsou zvláště vhodné pro jarní pročišťovací a odhleňovací kůry. Čerstvé, nasekané listy také pročišťují ledviny a močový měchýř a třeme-li čerstvou šťávou těžko se hojící rány, rychleji se vyléčí. Víno z česneku medvědího je zázračným lékem pro všechny staré lidi, kteří mají trvale zahleněné průdušky a s tím spojené těžkosti při dýchání. Dokonce i při zastaralém kašli se zahlenění průdušek uvolňuje a tak mizí i dýchavičnost. Velmi vřele se doporučuje tento lék i při tuberkulóze a vodnatelnosti.

…a vypráví se, že i medvědi ho hledají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev.